0


Ceviz Fidanı

Chandler
Ceviz Chandler Meyve ağırlığı 13 gr, iç oranı % 49-52 'dir. Yağ oranı % 70, protein oranı % 23 olup, kabuktan ayrılması kolaydır. İç ağırlığı 6.5-7 gr. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Geçit kuşağına kadar olan bölgelerde ilkbahar donlarını atlatabilen bir çeşittir. 1000 mere rakıma kadar olan bölgelere dikilmesi önerilir.

Fernor
Meyveler salkımlardı 1-4 olur. Geç çiçeklenişi nedeni ile, ilk bahar geç donlarının problem olduğu iklimlere tavsiye edilir. Meyve ağırlığı 12 gr, iç randımanı %49, yağ oranı %51 ve protein oranı %20'dir. Çok verimli çeşitttir. Kuru ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir.

Pedro
Geç çiçeklenir Yan tomurcuklarda meyve verme oranı %65 tir. İç ceviz ağırlığı 5.6 gr, iç oranı %47, açık renkli iç ceviz oranı ise %85 dir. Kabuk yapışması zayıftır. Sıcak bölgelerde meyve kalitesi düşüktür. Ağacı küçük olup gelişme gücünü koruyabilmek için ağır bir budamaya gereksinim duyar.

Franquette
Dik ve iri ağaçlar yapar, yan dal verimliliği düşüktür. Meyveleri uzunumsudur. Chandler’e tozlayıcı olarak yetiştirilir. Kapama bahçe olarak tavsiye edilmez. Geç yapraklandığı için ilkbahar geç donlarına karşı dayanıklı sayılır. Ortalama meyve iriliği 11-12 gr., iç ağırlığı 5.3 gr. , iç oranı %46-47 olup beyaz iç yapar.

Fernette
Fernette Ceviz Fidanı Franquette X Lara melezidir. Fransız orjinli verimli bir çeşittir.Geç çiçeklenir. Ceviz Fidanı Fernor ile tozlanır. Karasal iklimin hakim olduğu ekolojilere tavsiye edilmelidir.

Ronde
Ronde ceviz fidanı 7 yaşında polen üretmeye, 10 yaşında maksimum polen dökmeye başlar.Meyvesi küçük olup sarı iç rengine sahiptir. Polen dökme süresi 15-20 gündür. Geç çiçek döker.Kabuktan kolay ayrılır. Lezzet ve kalite bakımından oldukça iyidir. Ortalama 7-8 yaşından sonra meyve verme randımanına sahip olur.

Bize Ulaşmak İçin Tıklayınız